تبلیغات
امام علی(ع)مظهر علم شجاعت جوانمردی-مذهبی
امام علی(ع)مظهر علم شجاعت جوانمردی-مذهبی173)) دعاى پیامبر(ص ) و على (ع ) براى دوست پاك

عمروبن حمق از اصحاب پیامبر(ص ) و از یاران شجاع و مخلص على (ع ) بود كه سرانجام توسط دژخیمان معاویه دستگیر شده و در حصن موصل زندانى گردید، سرش را بریدند و نزد معاویه به هدیه بردند.
او هنگام جوانى براى پیامبر(ص ) آب برد، پیامبر(ص ) آن را آشامید و سپساین دعا را در حق او كرد اللهم امتعه بشبابه :((خدایا او را از جوانى بهره مند كن .))
این دعا آنچنان در حق او به استجابت رسید، كه هشتاد سال از عمرش ‍ گذشت در عین حال موى سفید در سر و صورت او دیده نشد.
او روزى به حضور امام على (ع ) آمد، امام دید چهره او زرد شده ، پرسید: این زردى چیست ؟
او عرض كرد: بر اثر بیمارى است كه به آن مبتلا شده ام .
امام على (ع ) به او فرمود: مااز خوشحالى شما خوشحالیم ، و هنگام اندوه شما، غمگین هستیم ، و براى بیمارى شما بیمار مى شویم و براى شما دعا مى كنیم .


174)) وفادارى و اخلاص عمروبن حمق

عمروبن حمق آنچنان دلباخته امام على (ع ) بود كه در جریان جنگ صفین در سخت ترین شرائط به حضور على (ع ) آمد و عرض كرد: ((سوگند به خدا اى امیرمؤمنان دوستى من با تو و بیعت من ، بخاطر خویشاوندى بین من و تو نیست ، و براى كسب مال و وجهه و مقام نمى باشد، ولى من تو را به پنج خصلت دوست دارم :
1
تو پسر عموى رسول خدا(ص ) هستى .
2
تو وصى آن حضرت هستى .
3
تو پدر فرزندان او هستى كه از پیامبر(ص ) براى ما باقى مانده اند.
4
تو پیشتازترین افراد به اسلام هستى .
5
تو بزرگترین سهم را در جهاد با دشمن دارى .
اگر من مكلف شوم كه كوههاى استوار را به دوش حمل نمایم ، و در اعماق دریاهاى بى كران روم ، تا روزى را بدست آورم كه در آن دوستان تو را حمایت نمایم و دشمنان تو را سركوب كنم ، در عین حال تصور نمى كنم كه همه حقوقى كه از تو بر عهده من است ادا كرده باشم .
امام على (ع )، او را در این وفادارى محكم ، تصدیق كرد و در حق او چنین دعا نمود:
اللهم نور قلبه بالتقى و اهده الى صراطك المستقیم .
:
((خدایا قلبش را با تقوى ، منور فرما و او را به صراط مستقیم خود، هدایت كن .))
سپس فرمود:
اى كاش در میان سپه من ، صد نفر مانند تو بودند.
حجربن عدى عرض كرد، دراین صورت سوگند به خدا سپاه تو سامان مى یابد و فریبكاران ، در آن اندك مى گردند.


175)) تبعید قاضى با سابقه

شریح ، قاضى با سابقه بود، بسال 18 هجرى از جانب خلیفه دوم قاضى كوفه گردید، و همچنان در این مقام بود تا سال 79 عصر حكومت حجاج بن یوسف كه از قضاوت استعفا داد، بنابراین 61 سال قضاوت كرد و سرانجام در سال 87 یا 97 و 99 در حالى كه سن او بیش از صد سال شده بود، از دنیا رفت .
در عصر خلافت امام على (ع ) در یكى از قضاوتها، قضاوت خلاف شرع كرد، امام على (ع ) او را مورد انتقاد قرار داد و به او
فرمود: ((سوگند به خدا تو را به ((بانقیا)) (روستائى در نواحى فرات كوفه ) دو ماه تبعید مى كنم تا در آنجا بین یهود قضاوت كنى .))
ولى در همان ایام ، امام على (ع ) به شهادت رسید.
وقتى كه مختار در سال 67 هجرى روى كار آمد، شریح را طللبید و به او گفت : امام على (ع ) در فلان روز به تو
چه گفت ؟
شریح جریان تبعید را بازگو كرد.
مختار گفت ، سوگند به خدا نباید در كوفه بمانى به روستاى ((بانقیا)) برو و در آنجا بین یهودیان قضاوت كن ، او به آنجا تبعید شد و دو ماه بین یهود قضاوت كرد و سپس بازگشت .


176)) نگهدارى پاداش الهى

ابراهیم یكى از پسران پیامبر(ص ) بود كه مادرش ((ماریه قبطیه )) نام داشت ، ابراهیم در سال هشتم هجرت در مدینه متولد شد و در سال دهم در حالى كه حدود یكسال و ششماه عمر كرده بود از دنیا رفت .
هنگامى كه ابراهیم از دنیا رفت ، تصادفا در آن روز خورشید گرفت ، مردم گفتند: گرفتن خورشید به خاطر مرگ ابراهیم است .
پیامبر(ص ) به منبر رفت و فرمود: اى مردم ! خورشید و ماه دو نشانه قدرت الهى هستند، كه به فرمان خدا سیر مى كنند و بفرمان خدا گاهى گرفته مى شوند، و كسوف خورشید ربطى به مرگ ابراهیم ندارد؛ هر گاه یكى از آنها گرفته شد نماز آیات بخوانید (به این ترتیب از پیدایش چنین خرافه اى جلوگیرى كرد.)
سپس از منبر فرود آمد، و بدن ابراهیم را غسل داد و حنوط و كفن كرد و آنگاه جنازه او را برداشتند و به قبرستان بقیع بردند، و او را به خاك سپردند.
مردم گفتند: پیامبر(ص ) بر اثر ناراحتى و بى تابى ، نماز میّت را فراموش كرد، آن حضرت به طرف حاضران ایستاد و فرمود :اى مردم اكنون جبرئیل نزد من آمد و سخن شما را در غیاب من ، به من خبر داد، شما مى پندارید من نماز بر جنازه ابراهیم را به خاطر غم و اندوه و بى تابى فراموش كردم ، ولى گمان نادرست كردید، زیرا خداوند...به من امر كرد كه بر جنازه شخصى كه نماز مى خواند (یعنى به حد شش سالگى رسیده كه عقل و درك نماز خوندان را پیدا كند) نماز بخوانم .


177)) نهى از ترك ازدواج

زنى به حضور امام صادق (ع ) آمد و گفت : ((من زن بى همسر هستم .)) امام فرمود: منظورت چیست ؟
او گفت : ازدواج نمى كنم و از آن دورى مى نمایم .
امام فرمود: چرا؟
او عرض كرد: با این كار مى خواهى به مقام عالى معنوى برسم .
امام صادق (ع ) فرمود: از این عقیده دست بردار، هرگز ترك ازدواج موجب وصول به مقامات عالى معنوى نیست ، اگر انسان با ترك ازدواج به چنین مقامى مى رسید، حضرت فاطمه (س ) سزاوارتر از تو بود كه ترك ازدواج كند، چرا كه هیچ كس در وصول به كمالات معنوى ، از فاطمه (س ) پیشى نگرفته است .


178)) احترام به ارزشهاى معنوى

جمعى از اسیران دشمن را به حضور پیامبر(ص ) آوردند، پیامبر (ص ) یكى از دستورات در مورد اسیران را كه قتل است براى آنها صلاح دانست و دستوراعدام آنها را صادر كرد، ولى در میان اسیران یك نفر از آنها را آزاد نمود.
او پرسید: چرا مرا آزاد كردى ؟
پیامبر (ص ) فرمود: جبرئیل به من خبر داد كه تو داراى پنچ خصلت هستى كه خدا و رسولش ، آن پنچ خصلت را دوست دارند، و آن پنچ خصلت عبارت است از:
1
غیرت محكم نسبت به همسرت دارى 2 سخاوت 3 نیك خلقى 4 راستگوئى 5 شجاعت
وقتى كه آن اسیر، این مطلب را شنید به حقانیت اسلام پى برد و قبول اسلام كرد، و از مسلمین در سطح بالا گردید و در یكى از جنگهاى اسلامى ، همراه رسول خدا (ص ) با دشمن جنگید و به شهادت رسید.


179)) چگونگى خواستگارى على (ع ) از فاطمه (س )

سال دوم هجرت بود، در این هنگام على (ع ) بیست و پنچ سال داشت ، و حضرت زهرا (س ) نه سال داشت ، على (ع ) شخصا به حضور پیامبر (ص ) به على فرمود: قبل از تو مردانى از فاطمه (س ) خواستگارى كرده اند و من خواستگارى آنها را به فاطمه (س ) گفته ام ، ولى از چهره اش دریافتم كه آنها را نمى پسندد، اكنون پیام تو را نیز به او مى رسانم و بعد نزد تو آمده و نتیجه را مى گویم .
پیامبر(ص ) وارد خانه شد و جریان خواستگارى على (ع ) را به سمع فاطمه (س ) رسانید و فرمود: نظر تو چیست ؟
فاطمه (س ) سكوت كرد، و چهره اش تغییر ننمود و پیامبر(ص ) از چهره او نشانه نارضایتى نیافت پیامبر (ص ) بر خاست و در حالى كه مى گفت : اللّه اكبر سكوتها اقرارها:((خدا از همه چیز بزرگتر است ، و سكوت او نشانه اقرار او است )) به حضور على (ع ) آمد، و بشارت رضایت فاطمه (س ) رابه على (ع ) داد.

داستان دوستان جلد 4

محمد محمدى اشتهار
دى
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 خرداد 1390 توسط سید سعدی علوی
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Blog Skin